Oscar Awards 2018
90 Academy Award Ceremony - Oscar Awards 2018

 OSCAR AWARDS 2018: Oscar is regarded as the most prestigious awards event in the Hollywood.


Los Angeles – The 90th Academy Award Ceremony was held on Sunday, 4th March 2018. With the renowned celebrity stars, Hollywood had its biggest night of the year.

Top performers were given away the Oscar awards 2018 and the venue went electrifying when expected stars were named as the award winners.

The highlight from the Oscar night was Guillermo del Toro’s award for best director “The Shape of Water” movie. Another awaited award was for the best actor.


 

Oscar Night

Gary Oldman won the best actor award for playing Winston Churchill in the movie “Darkest Hour”. While Frances McDormand won best actress award for her role in “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”.

 

Hollywood’s Oscar night started with awarding Sam Rockwell for his supporting role as a corrupt cop in “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”.

Jordan Peele received the best original screenplay award for “Get Out”, a movie centered on the theme of racism. “Call me by your name” was announced as the best adapted screenplay by James Ivory.

Despite “Dunkirk” was favorite to win, the legendary cinematographer Roger Deakins won his first Oscar for “Blade Runner 2049”. It took Deakins 14 nominations to have an Oscar to his name – at last.

 

Crowd gathering
Oscar Awards 2018 (Crowd)

 

#MeToo campaign in Oscar awards 2018 enjoyed the limelight. Subjects like gender discrimination, social activism and sexual harassment were raised and highlighted by Ashley Judd, Salma Hayek and Annabella Sciorra, all of whom all had gone public with allegations about enduring sexual harassment.

The #MeToo segment recognized that the Hollywood is in a transitional phase.
People can raise their voices and break social taboos that can haunt the victims forever.

 



OSCAR AWARDS 2018 – All the winners from the 90th Academy Award:

 

Best Supporting Actor
Best supporting Actor

Nomination for Best Supporting Actor:

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
 Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Winner: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”


 

Best Makeup & Hair
Makeup and hair at OscarNomination for Best Makeup & Hair:

 “Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Winner: “Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick


 

Best Costume Design
best CostumeNomination for Best Costume Design:

• “Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
• “Darkest Hour,” Jacqueline Durran
• “Phantom Thread,” Mark Bridges
• “The Shape of Water,” Luis Sequeira
• “Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Winner: “Phantom Thread,” Mark Bridges


 

Best Documentary
Best DocumentaryNomination for Best Documentary Feature:

• “Abacus: Small Enough to Jail”
• “Faces Places”
• “Icarus”
• “Last Men in Aleppo”
• “Strong Island”

Winner: “Icarus”


 

Best Sound Editing
Best Nomination for Best Sound Editing:

 “Baby Driver,” Julian Slater
• “Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
• “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
• “The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
• “Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Winner: “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King


 

Best Sound Mixing
Best SoundNomination for Best Sound Mixing:

 “Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
• “Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
• “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
• “The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
• “Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Winner: “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo


 

Best Production Design
Best Production DesignNomination for Best Production Design

“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis
“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

Winner: “The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau


 

Best Foreign Language Movie
Best Foreign MovieNomination for Best Foreign Language Movie

• “A Fantastic Woman” (Chile)
• “The Insult” (Lebanon)
• “Loveless” (Russia)
• “On Body and Soul (Hungary)
• “The Square” (Sweden)

Winner: “A Fantastic Woman” (Chile)


 

Best Supporting Actress
Best supporting ActressNomination for Best Support Actress:

• Mary J. Blige, “Mudbound”
• Allison Janney, “I, Tonya”
• Lesley Manville, “Phantom Thread”
• Laurie Metcalf, “Lady Bird”
• Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Winner: Allison Janney, “I, Tonya”


 

Best Animated Short
Best animated ShortNomination for Best Animated Short:|

 “Dear Basketball”
• “Garden Party”
• “Lou”
• “Negative Space”
• “Revolting Rhymes”

Winner: “Dear Basketball”


 

Best Animated Film
Best Animated FilmNomination for Best Animated Film:

 “The Boss Baby”
• “The Breadwinner”
• “Coco”
• “Ferdinand”
• “Loving Vincent”

Winner: “Coco”


 

Best Visual Effects
Best Visual EffectsNomination for Best Visual Effects:

 “Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
• 
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Chris Townsend, G Williams, J Fawkner, D Sudick
• “Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
• “Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
• “War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Winner: “Blade Runner 2049,” J Nelson, P Lambert, Richard R. Hoover, G Nefzer


 

Best Editing
Best EditingNomination for Best Editing:

 “Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
• “Dunkirk,” Lee Smith
• “I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
• “The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
• “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Winner: “Dunkirk,” Lee Smith


 

Best Documentary Short (Oscar Awards 2018)

 Nomination for Best Documentary Short:
• 
“Edith+Eddie”
• “Heaven is a Traffic Jam on the 405”
• “Heroin(e)”
• “Knife Skills”
• “Traffic Stop”

Winner: “Heaven is a Traffic Jam on the 405”


 

Best Live Action Short
Best LiveNomination for Best Live Action Short:

 “DeKalb Elementary”
• “The Eleven O’Clock”
• “My Nephew Emmett”
• “The Silent Child”
• “Watu Wote/All of Us”

Winner: “The Silent Child”


 

Best Adapted Screenplay
Best adapted screenplayNomination for Best Adapted Screenplay:

• “Call Me by Your Name,” James Ivory
• “The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
• “Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
• “Molly’s Game,” Aaron Sorkin
• “Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Winner: “Call Me by Your Name,” James Ivory


 

Best Original Screenplay
Best original ScreenplayNomination for Best Original Screenplay:

 “The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
• “Get Out,” Jordan Peele
• “Lady Bird,” Greta Gerwig
• “The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
• “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Winner: “Get Out,” Jordan Peele


 

Best Cinematography
Best CInematographyNomination for Best Cinematography:

 “Blade Runner 2049,” Roger Deakins
• “Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
• “Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
• “Mudbound,” Rachel Morrison
• “The Shape of Water,” Dan Laustsen

Winner: “Blade Runner 2049,” Roger Deakins


 

Best Score
Best ScoreNomination for Best Score:

 “Dunkirk,” Hans Zimmer
• “Phantom Thread,” Jonny Greenwood
• “The Shape of Water,” Alexandre Desplat
• “Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
• “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Winner: “The Shape of Water,” Alexandre Desplat


 

Best Song
Best SongNomination for Best Song:

 Remember Me, Coco
• 
Mighty River, Mudbound
• The Mystery of Love, Call Me by Your Name
• Stand Up for Something, Marshall
• This Is Me, The Greatest Showman

Winner: Remember Me, Coco


 

Best Director
Best Director Oscar 2018Nomination for Best Director:

 “Dunkirk,” Christopher Nolan
• “Get Out,” Jordan Peele
• “Lady Bird,” Greta Gerwig
• “Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson
• “The Shape of Water,” Guillermo del Toro

Winner: “The Shape of Water,” Guillermo del Toro


 

Best Actor
Best actor oscar 2018Nomination for Best Actor:

• Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
• Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
• Daniel Kaluuya, “Get Out”
• Gary Oldman, “Darkest Hour”
• Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Winner: Gary Oldman, “Darkest Hour”


 

Best ActressBest actress Oscar 2018

Nomination for Best Actress:

• Sally Hawkins, “The Shape of Water”
• Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
• 
Margot Robbie, “I, Tonya”
• Saoirse Ronan, “Lady Bird”
• Meryl Streep, “The Post”

Winner: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”


 

Best PictureBest Picture

Nomination for Best Picture:

 “Call Me by Your Name”
• “Darkest Hour”
• “Dunkirk”
• “Get Out”
• “Lady Bird”
• “Phantom Thread”
• “The Post”
• “The Shape of Water”
• 
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Winner: “The Shape of Water”



STAY TUNED TO HEAR MORE NEWS ON OSCAR AWARDS 2018